Rozetové myšky

Rozety = víry v srsti.

Chovám rozetové myšky v různých barvách, v různých délkách srsti, v saténu i bez saténu. Rozetové myši v mém chovu mají původ v Německu a v Polsku. V Německé linii se mi vždy objevovali jen max. pěti rozetové myšky, z čehož dvě rozety byly viditelné z vrchu myšky. Polská linie mi do chovu vnesla "vícerozetové" myši, což je pro mě veliká zábava a motivace do budoucna. V chovu už mám sedmi i devíti-rozetové myšky.

Odchovala jsem už rozety v barvách: black, chocolate, siamese, colorpoint, white - pink/black eyes, yellow, black tan, black tan white marked, marten sable, chocolate sable, sable, blue, blue agouti, agouti, splashed, black variagated, dove, champagne, lila, argente...

Do budoucna plánuji odchovat tricolor rozety, vylepšit stavbu a rozety u splashed rozet a odchovat rozety ve variantě brindle.

Žíhané (brindle) myšky

Moje žíhané myšky jsem získala z Polska, ale původ mají v Holandsku.

Jedná se o genetickou variantu označovanou Mo-Br. Tato varianta žíhaných myší nese mnoho zdravotních rizik. Uvádí se náchylnost k nádorům, cukrovce a další. Je letální pro samce, takže v této variantě existují pouze samice, které pak při nakrytí jakýmkoliv samcem rodí smíšený vrh mláďat . Ve vrhu jsou pak normální samci, normální samice a samice ve variantě brindle. Vzácně se rodí i brindle samci, kteří brzy umírají. Mně osobně se ještě nikdy brindle samec nenarodil, nebo o něm nevím. Ve vrzích se mi často objevují samci v nádherné variantě sbp, ale i když dorostou do cca 2 týdnů, vždycky pak začnou chřadnout a hynou, zvláštním jevem je, že mají vždy pokroucené hmatové vousy.

Už jsem odchovala mnoho vrhů žíhaných myšek a jako největší problém se mi jeví úmrtnost březích samic. Myslím si, že je to způsobeno odumíráním samčích brindle plodů ještě před narozením. Rakovina se mi objevila za celou dobu pouze na dvou myškách.

Do budoucna plánuji odchovat brindle rozety.

Fotogalerie: Brindle myšky

/album/fotogalerie-brindle-mysky/brindle1-jpg/ Brindle miminka /album/fotogalerie-brindle-mysky/brindle2-jpg/ Brindle myšky /album/fotogalerie-brindle-mysky/brindle3-jpg/ Brindle myška

Kudrnaté (astrexové) myšky

Moje kudrnaté (astrexové) myšky jsem si dovezla z Německa. Sice neměly zrovna stavbu výstavních myšek, ale kudrny jim drží i v dospělosti, což je někdy u jiných kudrnatých myšek problém. Tato varianta kudrnatých myšek se mi projevovala v chovu jako částečně dominantní, protože při nakrytí jakékoliv myšky (s rodokmenem bez astrexu) s touto variantou byl vrh smíšený, tzn. část mláďat kudrnatých a část normálních.

Podařilo se mi odchovat i variantu astrexo-rozeta, ale je to na úkor kvality obojího, takže v tomto křížení již nepokračuji.

Dneska už kudrnaté myšky téměř nechovám.

A ty všechny ostatní...

Mám spoustu dalších krásných myšek, které chovám pro své chovatelské plány, které mám s rozetami a brindle myškami. Pokud chci stále odchovávat nové a nové barevné varianty rozet a brindle myšek, vylepšovat jejich stavbu a zdraví, jsou tyto myšky pro mě nepostradatelné.

Občas odchovávám i čisté linie těchto myšek (bez příměsí rozet nebo astrexu), ale to je buď pro mimořádnou kvalitu daných myšek, nebo na přání jiných chovatelů.

Zkušenosti mám i s chovem bezsrstých nu-nu myšek a myšek fuzz, ale tyto myšky jsem se rozhodla ze svého chovu naprosto vypustit. Bojím se, že by mi příměs jejich genů mohla působit poškození kvality srsti, kterou v chovu rozet i brindle myšek moc potřebuji.